Entertainment & Sports

Kotoko draw Bechem United as Hearts face Uncle T United – Citi Sports Online

Kumasi Asante Kotoko have been paired against Bechem United in the topliner of the MTN FA Cup Round of 64.

The Porcupines will host the all-Premier League affair at the Baba Yara Sports Stadium.

Seydou Zerbo’s team will be aiming for revenge after losing 2-0 to the Hunters in an outstanding Betpawa Premier League match this season.

Elsewhere, Defending Champions, Accra Hearts of Oak will start their title defense with a trip to Prampram to play Uncle T United.

Karela United will face off with Medeama SC in a Western Region derby.

20 Premier League clubs alongside 30 Division One teams, and 16 Division two sides will compete in the Round of 64 matches scheduled to be played from December 20 to 29, 2022.

FULL MTN FA CUP ROUND OF 64 PAIRINGS:

Group A/ Northern Region

  1. Real Tamale United vs Kumbung Binbiem
  2. STK Stars FC vs Wale Wale Catholic Stars
  3. Tamale City vs Steadfast FC

Group B/ Upper West Region

  1. Wa Power SC vs Manaa FC

Group C/ Brong Ahafo Region

  1. Wa Suntaa vs Berekum Chelsea
  2. Dormaa Unity FC vs Aduana Stars
  3. Bofoakwa Tano vs Kassena Nan-kana United
  4. Baffour Soccer Academy vs Nsoatreman FC
  5. BA United vs Debibi United
  6. Wamanafo Mighty Royals vs Berekum Arsenals

Group D/ Ashanti Region

  1. PRO Players Football Academy vs King Faisal
  2. Nations FC vs PAC Academy
  3. Benab FC vs Soccer for Souls
  4. Kumasi Asante Kotoko vs Bechem United

Group E/ Eastern Region

  1. Asekem FC vs Dreams FC
  2. Akosombo Krystal Palace vs Okwahu United

Group F/ Greater Accra

  1. A5 Rences Fc vs Best XI FC
  2. Golden Kicks FC vs Great Olympics
  3. Legon Cities vs Accra Lions
  4. Liberty Professionals vs Accra Athletics
  5. MSK Zilina FC vs Koforidua Semper
  6. Prampram Uncle T United vs Accra Hearts of Oak

Group G/ Central Region

  1. WAFA vs Skyy FC Daboase
  2. Dwarfs vs Kenpong FC
  3. Swedru All Blacks vs Vipers
  4. Kotoku Royals vs Na God FC

Group F: Western Region

  1. Karela United vs Medeama FC
  2. Nzema Kotoko vs Fijai Soccer Academy

Group G: Western North:

  1. Sefwi All Stars vs Gold Stars
  2. Adjoafuaman FC vs FC Samartex

Group H/ Volta Region

  1. Volta Rangers FC vs Aflao Agbogba
  2. Kpando Heart of Lions vs Adidome Unity Stars

 

Back to top button